Alexander MacBain (le Anndra G.)

Margaret Mackintosh1832

Name
Margaret Mackintosh
Given names
Margaret
Surname
Mackintosh
Also known as
Mairead Nic an Tòisich
Also known as
Margaret McIntosh
Birth November 28, 1832 22 22
Note: Rugadh nighean aig Donnchadh Mac an Tòisich, na fhigheadair / bhreabadair, (...ainm-àite mì-leughail…
Baptism December 2, 1832 (Age 4 days)
Note: Rugadh nighean aig Donnchadh Mac an Tòisich, na fhigheadair / bhreabadair, (...ainm-àite mì-leughail…
MarriageAlex McIntyreView this family
yes

Birth of a sisterJanet Mackintosh
1836 (Age 3 years)

Birth of a brotherJames Mackintosh
1850 (Age 17 years)

Birth of a son
#1
Alexander MacBain
July 22, 1855 (Age 22 years)
Address: Tuathanas/Fearann Balguish, Gleann Fèithisidh, Bàideanach, sgìre Inbhir Nis ´ (Balguish Farmhouse, Glenfeshie, Badenoch, Inverness-shire)
Birth of a daughter
#2
Janet “Jessie” McIntosh
March 1, 1859 (Age 26 years)
Death of a paternal grandmotherMargaret Kennedy
November 14, 1864 (Age 31 years)
Death of a motherCatherine Cameron
June 17, 1877 (Age 44 years)
Cause: tinneas na stamaige (disease of stomach)
Death of a husbandJohn MacBain
June 9, 1904 (Age 71 years)
Address: adhlaichte raghan Ràt Mhurchais / Achadh na h-Aithnich (buried Rothiemurchus churchyard)
Burial of a husbandJohn MacBain
June 1904 (Age 71 years)
Cemetery: Raghan Ràt Mhurchais / Achadh na h-Aithinich, Bàideanach (Rothiemurchus churchyard, Badenoch)
Leac-uaighe teaghlach Alasdair MacBeathain
Leac-uaighe teaghlach Alasdair MacBeathain

Note: Chaidh leac-uaighe a thogail ann an 1883.


Death of a sonAlexander MacBain
April 4, 1907 (Age 74 years)
Address: Adhlaichte: Raghan Ràt Mhurchais / Achadh na h-Aithinich, Bàideanach Burried in: Rothiemurchus churchyard, Badenoch
Cause: dòrtadh-fala eanchainniche (cerebral haemorrhage)
Burial of a sonAlexander MacBain
April 1907 (Age 74 years)
Cemetery: Raghan Ràt Mhurchais / Achadh na h-Aithinich, Bàideanach (Rothiemurchus churchyard, Badenoch)
Note: Rachadh na dealbhan a sholarachadh coibhneil le Seumas Grannd, Ràt Mhurchais
Note: Tha artaigil ann às a’ phàipear-naidheachd Guelph Mercury, Ontario, Canada, a chaidh fhoillseachadh ann an 17mh an Lùnasdal 1891 agus a tha a’ toirt iomradh dhuinn air turas a rinn Iain MacBeathain gu Alba ann an 1883. Agus sin an dearbh bhliadhna a chaidh leac-uaighe teaghlach MacBeathain a chur air chois ann an raghan Ràt Mhurchais. ’S mar sin tha e gu math coltach gun do choinnich Alasdair ri athair a-rithist.


Occupation
ban-òglach (maidservant)

Occupation
banarach (dairymaid)

Address: Gordon Hall
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 15, 1831Am Baile Ùr Sgìre Innis
11 months
herself
Margaret Mackintosh
Birth: November 28, 1832 22 22Sgìre Ceann a' Ghiùthsaich agus Am Baile Ùr Sgìre Innis, Inbhir Nis (Parish Kingussie and Insh, County Inverness)
4 years
younger sister
15 years
younger brother
Family with John MacBain - View this family
husband
John MacBain
Birth: August 8, 1830 51 39Sgìre Ceann a' Ghiùthsaich agus Am Baile Ùr Sgìre Innis, Inbhir Nis (Parish Kingussie and Insh, County Inverness)
Death: June 9, 1904Drumguish, Sgìre Inbhir Nis
herself
Margaret Mackintosh
Birth: November 28, 1832 22 22Sgìre Ceann a' Ghiùthsaich agus Am Baile Ùr Sgìre Innis, Inbhir Nis (Parish Kingussie and Insh, County Inverness)
son
Alasdair Mac BeathainAlexander MacBain
Birth: July 22, 1855 24 22Tuathanas/Fearann Balguish, Gleann Fèithisidh, Bàideanach, sgìre Inbhir Nis
Death: April 4, 1907Taigh-Òsta Stèisean, Sruighlea (Station Hotel, Stirling)
Family with Alex McIntyre - View this family
husband
herself
Margaret Mackintosh
Birth: November 28, 1832 22 22Sgìre Ceann a' Ghiùthsaich agus Am Baile Ùr Sgìre Innis, Inbhir Nis (Parish Kingussie and Insh, County Inverness)
Marriage:
daughter

Birth
Rugadh nighean aig Donnchadh Mac an Tòisich, na fhigheadair / bhreabadair, (...ainm-àite mì-leughail) agus aig bean Dhonnchaidh, Caitrìona Camshron san 28mh an t-Samhain agus rachadh a baisteadh anns an dàrna an Dùbhlachd 1832. Daughter to Duncan McIntosh, weaver, (...place name unreadable), and his wife Catherine Cameron was born 28th Nov & baptize 2 Dec 1832. Source: www.scotlandpeople.gov.uk (O.P.R. Births 102/ 00 0030 0168 Kingussie and Insh, County Inverness)
Baptism
Rugadh nighean aig Donnchadh Mac an Tòisich, na fhigheadair / bhreabadair, (...ainm-àite mì-leughail) agus aig bean Dhonnchaidh, Caitrìona Camshron, san 28mh an t-Samhain agus rachadh a baisteadh anns an dàrna an Dùbhlachd 1832. Daughter to Duncan McIntosh, weaver, (...place name unreadable), and his wife Catherine Cameron was born 28th Nov & baptize 2 Dec 1832. Source: www.scotlandpeople.gov.uk (O.P.R. Births 102/ 00 0030 0168 Kingussie and Insh, County Inverness)
Note
B' e Iain MacBeathain, na shearbhanta-fhearainn, na athair neo-laghail aig Alasdair MacBeathain. John MacBain, farmservant, was the illegimate father of Alexander MacBain.
BirthClàradh-breith agus Clàradh-bhaistidh aig Mairead Nic an Tòisich (Birth and Baptism Certificate of Margaret McIntosh)Clàradh-breith agus Clàradh-bhaistidh aig Mairead Nic an Tòisich (Birth and Baptism Certificate of Margaret McIntosh)
Format: image/jpeg
Image dimensions: 1,728 × 2,980 pixels
File size: 338 KB
Type: Photo